• slide
  • slide
  • slide
  • slide
  • slide
  • slide

Europejska Noc Muzeów "Mleczne Żuławy" już za nami!

Przez całą noc, bezpłatnie można było zwiedzić Muzeum Żuławskie. Gości wydarzenia witał Leonhard Krieg, właściciel przedwojennej mleczarni. Nie był on jednak jedyną postacią, którą można było spotkać na muzealnych salach. Żuławskie gospodynie doglądały domowego porządku, ubijały śmietanę na masło i częstowały legendarnym serem Werderkӓse.

Promocja promocja książki ks. prof. dr. hab. Wojciecha Zawadzkiego, pt. „Żuławy Malborskie i Elbląskie 1772-1945. Perspektywa społeczno-religijna” przyciągnęła najzagorzalszych fanów dziejów regionu. W tym samym czasie na sali konferencyjnej Krzysztof Jaworski, Serowar Żuławski zdradzał tajniki serowarstwa uczestnikom warsztatów. Tuż obok, w sali szklanej Biblioteka Publiczna Miasta i Gminy Nowy Dwór Gdański przygotowała prezentację tematycznych wydawnictw oraz animacje dla najmłodszych. Przez cały wieczór była z nami również OSM Maluta, która częstowała swoimi doskonałymi produktami.

Gdy pogoda nieco się poprawiła rozpoczęliśmy Turniej Żuławskich Mleczarzy. Do wspólnej rywalizacji i zabawy zaprosiliśmy drużyny Urzędu Miejskiego w Nowym Dworze Gdańskim, Starostwo Powiatowe w Nowym Dworze Gdańskim, Żuławski Ośrodek Kultury oraz Powiatowy Cech Rzemiosł Różnych w Nowym Dworze Gdańskim. Konkurencje zgodnie z tematem przewodnim naszego wydarzenia były mocno mleczne. Zawodnicy sprawdzili swoją szybkość i precyzję w wyścigu z kanką mleka, siłę w wyścigu ubijania masła, pojemność brzuchów w piciu mleka na czas, spryt w toczeniu sera i współpracę całego zespołu podczas dojenia krowy. Wszystkie drużyny wykazały się ogromnym zaangażowaniem, a gorące i głośne wsparcie kibiców sprawiło, że czuliśmy się niemal jak na olimpiadzie. Ostatecznie, po dogrywce najlepszy okazał się “Mleczny Team” nowodworskiego urzędu miejskiego.

Następnie swój kulinarny pokaz rozpoczął Bogdan Galazka, szef kuchni i restaurator, historyk jedzenia specjalizujący się w rekonstrukcji historycznej kuchni średniowiecza i późnego renesansu. Opowiadając o historii lokalnej kuchni przygotował dla Gości syrniczki czyli placuszki z twarogu oraz sałatę z żuławskimi serami zagrodowymi Werderkäse.

Noc Muzeów zakończyliśmy wyjątkowym koncertem. W muzyczną podróż “Portrety Kobiety” zabrały nas wyjątkowe wokalistki - Andżelika Duczek, Ewelina Stroynowska oraz Agnieszka Wojtas przy akompaniamencie Tomasza Stroynowskiego.

Europejska Noc Muzeów "Mleczne Żuławy" nie udałaby się bez wsparcia naszych przyjaciół i partnerów. Dziękujemy Gmina Nowy Dwór Gdański, Żuławski Ośrodek Kultury, Biblioteka Publiczna Miasta i Gminy Nowy Dwór Gdański, Okręgowa Spółdzielnia Mleczarska Maluta, Kraina Otwartej Sztuki KOS, Gospoda Mały Holender w domu podcieniowym na Żuławach, Stolmach, Mentor Ubezpieczenia, I Love NDG i Szkolny Klub Wolontariatu - Szkoła Podstawowa Nr 2 w Nowym Dworze Gdańskim.

Pełna galeria zdjęć z wydarzenia dostępna jest TU.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Aktualności

Pomorska Karta Turysty

 

 

zobacz 

 

Polub nas na Facebooku

i otrzymuj powiadomienia
o aktualnych wydarzeniach

 zobacz

 

Gra Muzealna

zwiedzaj aktywnie Muzeum Żuławskie

 zobacz

 

 

Sklepik regionalny

Pamiątki i wydawnictwa 

 zobacz

 

Galeria

zobacz

Newsletter

Mapka

 

Projekt współfinansowany przez Unię Europejską z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego