• slide
  • slide
  • slide
  • slide
  • slide
  • slide

Pokazy filmów dokumentalnych w 70. rocznicę Obławy Augustowskiej

W 70. rocznicę Obławy Augustowskiej zapraszamy na pokaz dwóch filmów dokumentalnych, który odbędzie się 25 lipca 2015 r. o godz. 17:00 w Żuławskim Parku Historycznym. Projekcję poprzedzi słowo wstępne dr Dariusza Piaska. Organizatorem wydarzenia jest Instytut Pamięci Narodowej oddział w Gdańsku oraz Inicjatywa Mściciel. W ramach przeglądu odbędą się również pokazy w Elblągu, Lipnie, Kwidzynie, Pruszczu Gdańskim, Tczewie i Włocławku. 

PROGRAM PRZEGLĄDU FILMOWEGO

A może tego nie wolno mówić... 
(reż. Jacek Petrycki, Polska/Wlk. Brytania 1988 r.)

Film poświęcony jest największej zbrodni komunistycznej w powojennej Polsce – Obławie Augustowskiej. W lipcu 1945 r. oddziały NKWD, bezpieki i milicji aresztowały i wywiozły w nieznane do dziś miejsce prawie sześćset osób podejrzewanych o współpracę z antykomunistycznym podziemiem. Prawdopodobnie wszyscy zostali zamordowani i pochowani w nieznanym miejscu. W latach 80. do rodzin zaginionych dotarł dokumentalista Jacek Petrycki. Zebrane relacje wywiózł do Anglii, gdzie film mógł być legalnie wyświetlany.

Obława 
(reż. Beata Hyży-Czołpińska, Polska 2015 r.)

Film opowiada o wydarzeniach z lipca 1945 roku. Obława Augustowska była największą powojenną zbrodnią popełnioną przez Sowietów na Polakach. Na terenie północno-wschodniej Polski, także po drugiej stronie tzw. linii Curzona, aresztowano ponad 7 tys. osób. Co najmniej 592 osoby (w tym także kobiety i dzieci) zostały zamordowane w nieznanym do dziś miejscu, którego od lat szukają bliscy ofiar, historycy i prokuratorzy.

 

Organizatorzy: Instytut Pamięci Narodowej Oddział w Gdańsku, Centrum Spotkań Europejskich „Światowid”, Kwidzyńskie Centrum Kultury, Żuławski Park Historyczny, Inicjatywa Mściciel, Centrum Kultury i Sportu Pruszcz Gdański, Stowarzyszenie Traugutt.org, Fabryka Sztuk Tczew.

Aktualności

Pomorska Karta Turysty

 

 

zobacz 

 

Polub nas na Facebooku

i otrzymuj powiadomienia
o aktualnych wydarzeniach

 zobacz

 

Gra Muzealna

zwiedzaj aktywnie Muzeum Żuławskie

 zobacz

 

 

Sklepik regionalny

Pamiątki i wydawnictwa 

 zobacz

 

Galeria

zobacz

Newsletter

Mapka

 

Projekt współfinansowany przez Unię Europejską z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego